Dne 8. listopadu 2023 nás člen obce spisovatelů, Klubu autorů literatury faktu v Praze a dále člen Střediska východočeských spisovatelů v Pardubicích PhDr. Jiří Uhlíř seznámil s díly bratrů Čapků, v nichž se děj odehrává v lesním prostředí nebo se o něm nějakým způsobem zmiňují.
Ve společném díle obou bratrů je to především komedie o třech jednáních:
Ze života hmyzu (1921). V tomto díle umístěném do lesa je hmyzí metaforou přenášen život lidí na život hmyzu.
V díle Devatero pohádek ve známé a zfilmované pohádce Velká pohádka doktorská nás seznamuje s postavou drvoštěpa, který kácí stromy v zemi Solimánské.
V Bajkách a podpovídkách jsou vtipné aforismy jako: „strom-musí se vysoko vyrůst, aby bylo daleko vidět.
V díle Josefa Čapka je to především baladická novela Stín kapradiny, zasazená do podkrkonošského lesa, v níž se odehrává příběh o zabitém hajném a pytlácích. Jde o hodnotný, umělecky propracovaný kriminální případ, v němž je filozoficky a psychologicky řešena problematika viny a trestu. Les, hlavní dějiště baladické novely, v níž působivě v plné škále líčí jeho barevnost, vůně, zvuky a které se pro pytláky stává vězením i bludištěm, z něhož není úniku.
Podobné motivy, jako v této novele ztvárnil Josef Čapek ve svých olejomalbách, jako např. Dva chlapi v lese nebo Hajný a Myslivec, i olejomalba Na útěku.
Karel Čapek se ve svých dílech věnuje líčení přírodních krás např. v cestopisech: v Anglických listech popisuje anglické parky, v Cestě do Španěl popisuje koridu, olivovníky a citroníky, v Cestě na sever si všímá krásy severské přírody, skal, pralesů, vody apod. V knize Zahradníků rok úsměvněrozebírá starosti, trápení, lásku i triumfy zahrádkáře.
V Lidových novinách se jako redaktor a publicista několikrát strefuje do československé politiky a myslivosti. Např. při projednávání státního rozpočtu doporučuje zavést poplatek za odstřel vysoké zvěře ve státních oborách, ve kterých se pohybují statní jeleni, statní srnci a jiná státní zvěř, pod dohledem státních hajných.
Při čtení děl obou bratří si ani neuvědomujeme, jak popisně, vtipně či metaforicky používají slova k vyjádření lesnických i mysliveckých motivů.