Vznik Klubu bratří Čapků v Trutnově
Klub bratří Čapků (KBČ) v Trutnově vznikl 4.6.1982. Byl založen několika členy Společnosti bratří Čapků z Trutnova, Malých Svatoňovic a Úpice. Při založení Klubu nám velmi pomáhal tehdejší ředitel Domu kultury Ing. Hetflejš, který projevil v té době velké pochopení pro činnost Klubu a na počátku s námi spolupracoval i při organizaci kulturních akcí. Spolupráce s Domem kultury trvá i nyní: máme k disposici místnosti na členské schůze a kulturní pořady. Do klubu je přihlášeno dnes zhruba 60 členů.
První předsedkyní Klubu byla zvolena MUDr. Eva Šidláková, jejíž otec byl jedním ze zakládajících členů Společnosti bratří Čapků (SBČ) v Praze. Před třemi lety se novým předsedou stal Tomáš Kubíček.
V průběhu 20 let k nám přijížděly osobnosti SBČ – hned první schůzky Klubu se zúčastnil tehdejší předseda SBČ JUDr František Krčma – aby nás podpořily v naší práci. V září 1998 jsme v Trutnově přivítali i nynějšího předsedu SBČ pana Josefa Protivu, který u nás přednášel a byl přítomen i na oslavě dvacátého výročí založení Klubu.
Návštěvy, přednášky a pořady
Tradicí se staly návštěvy herců a spisovatelů. Díky nim jsme shlédli a vyslechli mnohé zajímavé pořady:
- Za mnohá setkání děkujeme panu Vlastimilu Fišarovi, který mj. připravil , vyprávění Daniely Kolářové “Úsměvný Karel Čapek”, pásmo Hany Kofránkové a prof. Aleše Fetterse Bajky a podpovídky, přednáška PhDr. Aleše Křičky o Josefu Čapkovi, nebo zahájení výstavy ke 40.výročí SBČ v Trutnově za účasti Daniely Kolářové a PhDr. Jaroslava Slavíka či večer francouzské poezie.
- Prof. PhDr. František Černý, DrSc. se současně vracel do kraje svého mládí s přednáškami a vyprávěním o své knize “Putování se starými pohlednicemi z Hradce Králové do hor”.
- Mezi první hosty patřili spisovatelé František Nepil a Marie Kubátová.
- Velmi jsem si cenili návštěv a přednášek Doc. Eduarda Hofmana, který po tři roky přijížděl na promítání filmů pro děti. Těm se věnoval odpoledne, večer se pak setkával s dospělým publikem.
- Při klavírním koncertu vyprávěl o Karlu Čapkovi a jeho vztahu k hudbě prof. Ilja Hurník.
- O Josefu Čapkovi přednášel PhDr. Jaroslav Slavík, který nás také provázel po Vyšehradě a při prohlídce vily bratří Čapků na pražských Vinohradech.
- prof. Aleš Fetters připravil pořady “Karel Čapek a Fráňa. Šrámek” a “Devatero pohádek”.
- paní Chinová hovořila na téma K. Čapek a Japonsko.
- pan Karel Pech recitoval své „verše ze zásuvky“.
- Mgr. Jiří Brož přednášel o TGM a Karlu Čapkovi.
- Opakovaně přijela Marie Šulcová s vyprávěním, jak se rodily její knihy o bratrech Čapcích.
- Ilona Borská přiblížila svoji knihu “Příběh staršího bratra”.
- Několikrát nám přednášel PhDr. Ladislav Vacina, autor knihy “Jede a druhý”.
- PhDr. Pavel Taussig nám přispěl tématem “Filmová libreta Karla Čapka” a připravil i filmové představení.
- Vyslechli jsme literární pořad žáků Gymnasia v Trutnově.
- Navštívili nás MUDr. Jarmila Šrámkovou se Zorou Jirákovou a Josefem Kettnerem, Milena Stejmasslová a Otomar Krejča ml., Roman Hemala, Drahomíra Fialková a Rudolf Pellar, PhDr. Marie Štemberková a další.
Rovněž my, členové Klubu, jsme nezaháleli.
- Připravili jsme několik programů, například k výročí obou bratrů, či o cestách K. Čapka.
- Ve spolupráci s redakcí Českého rozhlasu v Hradci Králové jsme natočili rozhlasovou relaci o našem Klubu, která byla uvedena v pořadu Okna dokořán.
- Ve spolupráci s Muzeem bratří Čapků v Malých Svatoňovicích jsme uspořádali výstavu “Literární dílo K. Čapka u nás a ve světě” a výstavu novinářských článků.
Nezanedbatelnou součástí našich aktivit jsou výlety a zájezdy. Zúčastnili jsme se představení a koncertů, podnikli jsme výlety do míst spojených s bratry Čapky i po historických památkách. Viděli jsme řadu divadelních her v okolních městech, několikrát jsme byli v Praze. Tam jsme také navštívili představení Prodané nevěsty při znovuotevření Národního divadla a krásný pořad SBČ “S Čapky po Evropě”. Byli jsme v Lánech u hrobu TGM, i ve Svatém Jánu pod Skalou.
Zvláště v prvních deseti letech byla naše činnost velmi pestrá, později vzhledem k finanční náročnosti jsme kulturní akce a zájezdy museli omezit.V minulém roce jsme viděli velmi zdařilé představení Loupežníka v divadle v Mladé Boleslavi.
Mnohokrát jsme navštívili pořady SBČ v Praze a mnohokrát jsme uvítali členy SBČ v nás. Ke 100. výročí narození K. Čapka byla v Hradci Králové konference, na které přednášel také Dr. Malevič. Celou přednášku opakoval ještě v Trutnově. Kopii natočené videokazety jsme odeslali do archívu SBČ.
Významné události
U příležitosti 100. výročí narození Karla Čapka se uskutečnila předpremiéra filmu “Člověk proti zkáze”, na kterou zavítali i někteří tvůrci a dále mj. ademický malíř Vladimír Komárek, autor našeho ex libris. Vydána byla publikace prof. Aleš Fetterse “Krajem Devatera pohádek” a pamětní list.
Deset let naší činnosti jsme oslavili s hosty z Prahy: prof. Františkem. Černým, Dr. Jaroslavem Slavíkem, Karlem Scheinpflugem, Karlem Pechem a Dr. Todorovem z Bulharska.
Neuplynula ani tak dlouhá doba a byla tady další oslava, dvacet let naší činnosti. Také přijeli hosté ze SBČ – Josef Protiva, PhDr. Marie Štemberková a PhDr. Milan Kyška. Herec Jiří Hanák přitom přednesl Čapkův apokryf “Pilátova pravda”. Oslavu zahájil předseda Klubu Tomáš Kubíček, který stručně zhodnotil činnost Klubu. O kulturní část se postaral ženský pěvecký sbor Chorea concortica přednesem Dvořákových a -smetanových skladeb. Dvě básně z “Francouzské poesie nové doby” přednesla Milena Janečková. Hlavní přednášku o Heleně Čapkové a rodinných vztazích proslovil prof. Alše Fetters. Celý večer zakončil pan Jirka hrou na klavír. Návštěvníci si mohli prohlédnout výstavu grafických listů akademické malířky Evy Haškové. Večer pak pokračoval pohoštěním. Všichni se těšili ze společného večera a vzájemného setkání.
V roce 2003 byl pro nás významným vzpomínkový večer ke 113.výročí narození Karla Čapka v Malých Svatoňovicích, kde přednášel PhDr. Tomáš Halík večer se spisovatelem Ivanem Klímou. Poslední literární večer v dubnu nás poctil návštěvou Radovan Lukavský. Přejeme si, aby činnost KBČ v pokračovala úspěšně i nadále, seznamovala veřejnost s tak významnými osobnostmi, jakými byli bratři Čapkové, a obohacovala kulturní život v Trutnově.
Rok 2004
Rok 2004 byl ve znamení zájezdů. Hned v únoru jsme navštívili výstavu J. Čapka v Obecním domě v Praze a odpolední představení Divadla Pod Palmovkou.Květnovou návštěvu zámku Dětenice a Staré Hrady jsme spojili účastí na vernisáži a koncertu na Starých Hradech.
V listopadu se uskutečnil zájezd do města Nymburk s prohlídkou hradeb, kostelů a Muzea Bohumila Hrabala. Večer nás čekalo divadelní představení Olgy Scheinpflugové „Okénko“. Dr. J. Štych nás v únoru ve své přednášce provedl „Přírodou a krajem bří. Čapků“.
Rok 2005
Zajímavá beseda v duchu „Zahradníkova roku“ se uskutečnila v dubnu 2005, kdy pozvání přijal ředitel Botanické zahrady UK v Praze dr. Václav Větvička. Při příležitosti ankety TV „Největší Čech nás navštívil „obhájce“ Karla Čapka, redaktor časopisu Reflex pan Andrej Halada a vyprávěl, jak se k tématu K. Čapka dostal a o jiných zajímavostech této ankety. V listopadu jsme všem členům KBČ věnovali vstupenky na koncert klavíristky Iriny Kondratěnko a zpěvačky Pavlíny Senič, pořádaný ZUŠ Trutnov.
Rok 2006
Rok 2006 zahájil Mgr Tomáš Karel přednáškou a diapozitivy „Národní parky USA“ V dubnu přijela paní dr. Jiřina Šiklová, která poutavě hovořila a besedovala o stati Karla Čapka „Proč nejsem komunistou“. Ve spolupráci s Trutnovským literárním klubem se uskutečnily dvě přednášky dr. Řeháka o „Odkazu T.G.Masaryka“ a o „Osobnosti dr. E. Beneše“.
Rok 2007
Činnost našeho klubu jsme zahájili valnou hromadou 28.února, na které proběhla volba staronového výboru a četba z knih K.Čapka. 23.března jsme se zúčastnili oslav 120.výročí narození Josefa Čapka v Malých Svatoňovicích. Naše oslava tohoto výročí proběhla v Městské galerii v Trutnově.Po prohlídce galerie jsme pro účastníky připravili literární pásmo sestavené z díla J.Čapka a vzpomínek jeho současníků. 28.dubna jsme se vypravili do Dobříše a Strže. Po prohlídce dobříšského zámku a parku jsme se zúčastnili oslavy 60-ti let činnosti Společnosti bratří Čapků v Praze. V říjnu se v kavárně Narcis uskutečnila beseda s Dr.Veteškou o jeho knihách, které pojednávají o M.Svatoňovicích, Upici a okolí. Další říjnovou akcí byl zájezd do Prahy na výstavu Václava Hollara a pořad Společnosti bří Čapků ,,TGM viděný K.Čapkem,E.Ludwigem a F.X.Šaldou,,. Listopadové setkání s Václavem Jiráskem nás přeneslo do minulého století. Náš host hovořil o životě horníků v našem kraji. 4.prosinec byl dnem předvánočního setkání členů našeho klubu. Na programu v síni B.Martinů byl koncert žaček ZUŠ v Trutnově a vyprávění o průběhu vánočních svátků na Ukrajině ve Švédsku , Kanadě a Indii. Pro členy klubu jsme měli připraven malý dárek v podobě grafického listu ,,Čapci a Trutnov,, od grafika Karla Musila.
Tomáš Kubíček
Rok 2009
Jako první pořad roku 2009 jsme zařadili přednášku prof. Aleše Fetterse, Karel Čapek v roce 1938 ‘‘ Pohled K.Čapka a jeho současníků na tento tragický rok. V únoru se konala Valná hromada , na které členové klubu potvrdili stávající složení výboru KBČ. Pro přítomné jsme připravili ukázky z díla Karla a Josefa Čapků na téma ,, O slušnosti ‘‘. Naše pozvání přijali předseda pobočky Spol.bří Čapků v Malých Svatoňovicích ing. Tyrner a člen výboru Klubu přátel bří Čapků a města Úpice pan farář T.Karel. 31.března nás zavedl do daleké Austrálie náš další host, šéfredaktor časopisu KRKONOŠE Mgr.Radovan Vlček. Poutavé vyprávění s promítáním snímků sledovalo 50 členů klubu. Na zájezd do Úpice jsme se vydali 15.května. Po stopách bratří Čapků v Úpici nás provedl pan Hofman . V Malých Svatoňovicích jsme se zúčastnili zahájení Čapkiany ,čtení z děl sourozenců Čapkových. Ve dnech 26.května až 5.června se konala ve Staré radnici úspěšná výstava ŽIVOT A DOBA SPISOVATELE KARLA ČAPKA, kterou nám zapůjčil Památník K.Čapka ve Staré Huti. O tom , že výstava byla úspěšná hovoří množství zápisů v knize návštěv. Za všechny alespoň jeden z mnoha : Skvělá prezentace našeho kulturního pokladu, který vyvěrá z krásného koutu našeho kraje. Poutavá přednáška Dr.Karla Řeháka na téma ,, Ženy v životě Karla Čapka‘‘ se uskutečnila 21.října za účasti 36 členů klubu. Samozřejmě jsme nemohli chybět na retrospektivní výstavě Josefa Čapka v Jízdárně Pražského hradu. V sobotu 7.listopadu jsme se vydali do Prahy. Po zhlédnutí této úžasné výstavy se 44 účastníků zájezdu podílelo na zaplnění hlediště Stavovského divadla při představení hry Václava Štecha ,, David a Goliáš‘‘. Tradiční předvánoční setkání se uskutečnilo 8.prosince v malém sále Národního domu. Pozvání přijali trutnovský kronikář prof. Antonín Just a výtvarník Josef Vik. Oba jsou autory krásné knihy ,, Z historie Trutnova trochu jinak ‘‘. Profesor A.Just vytvořil text knihy a grafik J.Vik ho doprovodil půvabnými ilustracemi.Kniha vychází k 750.výročí města Trutnova. Po ukončení besedy dostalo všech 60 přítomných členů klubu drobné dárky. Myslím, že toto setkání bylo důstojnou tečkou za rozmanitými akcemi Klubu bratří Čapků v roce 2009.
Tomáš Kubíček
Rok 2010
Začátkem každého roku se koná valná hromada, kde jsou členové seznámeni s hospodařením klubu a je volen nový výbor. Jsme pravidelnými přispěvateli na konto SOS vesniček, kdy každoročně vybereme od našich členů částku okolo 2500,- Kč.
Tradicí se již stala předvánoční setkání doplněná hudební produkcí pěveckého sboru Chorea Corcontica, žáků hudební školy, nebo jiných umělců. Položením květin k pomníku bratří Čapků v nedalekých Malých Svatoňovicích koncem roku vyjadřujeme náš vztah k oběma velikánům.
Rok 2012
Trutnovský Klub bratří Čapků v roce 2014.
V roce 2014 jsme pro naše členy připravili 5 akcí. Na březnové Valné hromadě proběhla volba výboru, kontrola hospodaření a četba z Hovorů s TGM. Je zajímavé porovnávat čapkovu vytříbenou češtinu s dnešní hovorovou češtinou, ale i jazykem používaným ve sdělovacích prostředcích.
“Neodcházím, ale jen poodejdu o kousek dál”, velmi zajímavá a objevná přednáška Mgr. Hasana Zahiroviče o přátelství Karla Čapka a Věry Hrůzové. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací o tomto vztahu, který Karel Čapek charakterizoval slovy: “Žiju na ostří nože. Musím padnout na jednu, nebo na druhou stranu.”
V květnu se několik členů zúčastnilo Malosvatoňovické Čapkiany.
V říjnu jsme podnikli pomyslný výlet k protinožcům. Mgr. Radovan Vlček nás provedl napříč Austrálií, jeho krásné snímky a zajímavé vyprávění zaujalo všechny přítomné.
Na listopadovém setkání nás potěšila návštěva z Úpice. Při poslechu dětského flétnového souboru “Pištci” pod vedením paní Markéty Vránové, při čtení pana Radka Schovánka a promítání obrázků jsme prošli Zahradníkovým rokem od ledna do konce roku.
Již tradiční předvánoční setkání členů klubu se uskutečnilo počátkem prosince. Pozvání přijali hosté z pražské Společnosti bratří Čapků paní Mgr. Olga Rohelová a pan Mgr. Hasan Zahirovič. Patří jim poděkování za jejich vystoupení a příznivé hodnocení činnosti našeho klubu. A jaké by to bylo předvánoční setkání bez pohoštění a malých dárků. Doufám, že všichni účastníci odcházeli příjemně naladěni v tento krásný adventní čas.
Za KBČ v Trutnově Tomáš Kubíček
Rok 2015
Klub bratří Čapků v roce 2015
V tomto roce jsme zorganizovali pro své členy 6 různorodých akcí. 31. ledna jsme přijali pozvání Mgr. Olgy Rohelové a Mgr. Hasana Zahiroviče k návštěvě Prahy, a hlavně vily Karla Čapka. Viděli jsme úžasné věci a zasvěcení průvodci po Čapkově vile i Olšanském hřbitově nadchli všechny zúčastněné. Odpoledne se někteří členové klubu zúčastnili valné hromady SBČ. V únoru se konala valná hromada Klubu bří Čapků za účasti 47 členů. Byl zvolen staronový výbor, seznámili jsme přítomné s plány na tento rok a připravili krátký kulturní program. V březnu jsme se vypravili do Španěl. Přednáška pana Jaroslava Bendy nás zavedla do současného Španělska do období Velikonoc. Přednášející nás slovem i obrazem seznámil s tradičními velikonočními zvyky této krásné země. Dubnový zájezd do Prahy přinesl velmi příznivé ohlasy. Navštívili jsme divadlo Na Vinohradech, představení “Loupežník” bylo pro všechny krásným zážitkem. Velké poděkování patří panu Mgr. Hasanu Zahirovičovi za seznámení se stopami Karla a Josefa Čapkových i Olgy Scheinpflugové na Vinohradech. Ani studené počasí neodradilo zájemce od příjemné procházky. V květnu se několik členů našeho klubu vypravilo do Malých Svatoňovic na již tradiční Studáneckou Čapkianu. Zde jsme se setkali s výpravou pražské Společnosti bratří Čapků. V červnu nás poctil návštěvou Mgr. Hasan Zahirovič se zajímavým pořadem “Paříž očima Josefa Čapka”. Účinkující přiblížili divákům atmosféru Paříže na počátku minulého století pohledem Josefa Čapka. Poděkování patří Lucii Žákové a Marku Němcovi (přednes), Svitlaně Zagaruk (zpěv), Petru Ožanovi (klavír) a Mgr. Hasanu Zahirovičovi za obrazový doprovod. V druhé polovině roku se nám podařilo zajistit pouze jeden pořad, a to předvánoční setkání členů našeho klubu. Akce se uskutečnila 8. prosince v Národním domě za účasti 60 ti přítomných. Na programu kromě malého občerstvení byla krátká přednáška PhDr. Ondřeje Vašaty o Trutnově na přelomu 19. a 20. století. MUDr. Eva Šidláková, Věra Mimrová a Tomáš Kubíček přečetli několik ukázek z díla Karla Čapka. Vánočními koledami celý pořad doplnili Lukáš Červený hrou na klavír a Jiří Adam na saxofon. Na závěr všichni zúčastnění obdrželi malé dárky včetně vlašského oříšku. Ano oříšku, ve kterém byly citáty Karla Čapka, překvapení, které připravil JUDr. Milan Kyška. Pane doktore děkujeme Vám.
Za Klub bratří Čapků v Trutnově Tomáš Kubíček
Rok 2016
Činnost Klubu bratří Čapků v Trutnově v roce 2016
Začátkem roku jsme ještě neměli představu kolik a jaké pořady na tento rok připravíme. Ale i přes počáteční nejistotu se nám podařilo zorganizovat 9 zajímavých akcí.
Začínali jsme 9.února valnou hromadou, na které všichni přítomní byli seznámeni s novými stanovami a po jejich schválení proběhla tajná volba nového výboru Klubu bratří Čapků. Z 11 navržených kandidátů byl zvolen sedmi členný výbor. S hospodařením spolku seznámila přítomné hospodářka klubu a její vystoupení potvrdila revizní komise.
Další dvě akce jsme mohli uskutečnit díky finanční pomoci pražské Společnosti bratří Čapků. Byly to následující pořady:
4.dubna ,,Orfeovi- Ruce Euridičiny ,, literárně hudební pásmo o vztahu Karla Čapka a Vítězslava Nezvala. Herci Gabriela Filipi a Filip Sychra za hudebního doprovodu žáků ZUŠ Lukáše Červeného a Jiřího Adama v režii Hasana Zahiroviče připravili příjemné chvíle pro přítomné diváky v koncertní síni Bohuslava Martinů.
O dva týdny později 18. dubna potěšili malé i velké diváky Hasan Zahirovič a Tomáš Morávek Pošťáckou pohádkou Karla Čapka. Oba účinkující za doprovodu drobných žonglérských čísel, tance a hudby přiblížili zvláště malým divákům tajemství a zákulisí pohádkového poštovního provozu. Rád bych touto cestou znovu poděkoval výboru SBČ za tuto nemalou pomoc.
- května nás paní Jana Čechurová z Filozofické fakulty UK seznámila s málo známou činností zednářského cechu v Čechách a se spojením Karla a Josefa Čapka s tímto spolkem. Pro asi 45 přítomných to byly neznámé, ale zajímavé informace. František Langer – umělec, hrdina a přítel bratčí Čapků to je název pořadu, který vznikl k 50. výročí úmrtí Františka Langera. Jana Cindlerová a Petr Pochop za klavírního doprovodu Lukáše Červeného nás seznámili s životem a významem dramatika, prozaika, lékaře, legionáře a humanisty Františka Langera. Pořad se usakutečnil 21.června.
V sobotu 24. září přijala pozvání k návštěvě Trutnova Společnost bratří Čapků. S malým zpožděním a odbočkou přes Náchod dorazili účastníci do města draka. Doufám, že připravený program tj. návštěva galerie, muzea, pevnosti Stachelberg a vystoupení pěveckého sboru Chorea corcontica spolu s malým občerstvením nezklamal zúčastněné a malý přípitek na závěr byl pobídkou pro další spolupráci spolků naladěných na čapkovskou notu.
- října jsme přivítali v našem klubu paní Elišku Kunstovou, která poutavým vyprávěním a promítáním fotografií seznámila naše členy s působením bratrů Karla a Josefa Čapkových v Praze. Tuto zajímavou přednášku sledovalo 50 přítomných.
Čapek zamilovaný – to je název scénického čtení v provedení Divadla Jesličky Josefa Tejkla s tematickým hudebním doprovodem připomíná Karla Čapka jako zamilovaného hradeckého studenta. Listy Anielce ukazují na vyspělost mladého Karla. Vystoupení tohoto hradeckého amatérského divadla se uskutečnilo pod režijním vedení Moniky Janákové a bylo odměněno nadšeným potleskem. Představení se konalo 25. listopadu.
Posledním pořadem v roce 2016 bylo adventní setkání našich členů. Odehrálo se v obřadní síni staré radnice 5. prosince. Paní Věra Mimrová a Eva Šidláková přečetly úryvky ze Zahradníkova roku, žáci ZUŠ v Trutnově zahráli několik krátkých skladeb na saxofon a klarinety. A jako každý rok jsme přichystali pro členy sladké občerstvení s kávou a čajem, besedovalo se a ochutnávalo a po přání pohodových Vánoc obdrželi všichni přítomní malý vánoční dárek.
Snad se klubový rok 2016 podařil, počtem pořadů jsme si nastavili laťku dost vysoko a tak se musíme snažit zajišťovat takové pořady a setkávání, aby také v nadcházejícím roce tato spolková činnost zaujala naše příznivce a přilákala do našich řad i mladší ročníky.
Za KBČ v Trutnově
Tomáš Kubíček
Rok 2017
Klub bratří Čapků v roce 2017
V tomto roce jsme si připomenuli 35 let činnosti našeho klubu. Vydali jsme knihu, která celé toto období připomíná, a pro své členy připravili 6 zajímavých akcí. Výbor klubu se schází pravidelně každý měsíc a připravuje různé pořady, o kterých předpokládá, že zaujmou příznivce spolku .
Poprvé jsme se sešli 6. února na valné hromadě, program proběhl podle stanov, tzn. zpráva o činnosti, zpráva hospodáře a revizní komise, volba výboru a diskuze. Nebyla to však pouze schůze, naše pozvání přijala PhDr. Jindřiška Juklíčková a poutavě seznámila přítomné slovem i obrazem s životem sestry Karla a Josefa, Helenou Čapkovou. 50 posluchačů s velkým zájmem vyslechlo tuto velmi zajímavou přednášku. Hostem valné hromady byl také dr. Hasan Zahirovič, on i paní Jindřiška Juklíčková se poté stali členy našeho spolku.
- dubna jsme ve spolupráci s městským muzeem zorganizovali přednášku spisovatele Jiřího Padevěta o jeho knize Krvavé léto 1945. Poučná přednáška o událostech v tehdejším poválečném Československu, ale také v Trutnově a okolí. Myslím, že je potřeba si tuto nelehkou dobu občas připomenout.
- května navštívil Trutnov předseda Společnosti bratří Čapků JUDr. Pavel Vespalec. Jeho zajímavé vyprávění a promítání dokumentů o stopách sourozenců Čapkových na Karlovarsku bylo výzvou k uspořádání výletu do těchto míst.
A k tomu došlo 16. Června. V 6,00 hod ráno jsme nasedli do autobusu a směřovali do Štědré, Chýše a Manětína. Pan dr. Pavel Vespalec nás přivítal v obci Štědrá a spolu se starostou obce panem Františkem Pánkem nás provedli po zámku, který byl určen téměř k demolici, ale neobyčejným úsilím obyvatel obce se vzpamatovává z trosek. Na zámku bude také expozice věnovaná sourozencům Čapkovým. Panu starostovi jsme přivezli několik knih Karla Čapka, které věnovala dnes již zesnulá členka klubu paní Jarmila Táslerová. Pak jsme se přesunuli do zámku Chýše, kde Karel Čapek pobýval v roce 1917. Prohlídka byla celkem zajímavá, ale škoda, že na poslední chvíli k naší výpravě přidali další zájemce, zkrátka bylo nás moc. Trochu to zachránil dobrý oběd a samozřejmě pivo Prokop, takže na cestu do Manětína byla lepší nálada. Na zámku proběhla klasická prohlídka, žádné nápady a zpestření. Ale snad se celkově zájezd vydařil a doufám, že na ten příští bude více zájemců.
- října opět přijala pozvání paní PhDr. Jindřiška Juklíčková. Při její přednášce se všech 53 přítomných stalo na chvíli zase dětmi a napjatě poslouchalo „Pohádky bratří Čapků“.
Původně jsme plánovali oslavu 35. výročí spojenou se křtem knihy na letní období, ale asi víte, jak to vypadá, když se něco dělá poprvé. Kniha se vyklubala až koncem listopadu a proto jsme se sešli v koncertní síni Bohuslava Martinů až v sobotu 2. prosince. Publikace byla na světě, a za to se sluší poděkovat všem, kteří se podíleli na jejím vzniku. Velký dík patří dr. Hasanu Zahirovičovi, Mgr. Olze Rohelové, PhDr. Elišce Kunstové , sponzorům a všem přispěvatelům. Poděkování patří také MUDr. Evě Šidlákové, se kterou jsme hodně hodin strávili vybíráním fotografií a sestavováním obsahu knihy. Slavnostním odpolednem, vtipně a trefně provázela členka klubu paní Věra Mimrová za hudebního doprovodu studentů Lukáše Červeného a Matěje Břeně. Doufám, že všichni přítomní se nenudili, a že jim přišlo k chuti malé občerstvení připravené na závěr setkání.
Hodnocení naší činnosti mi nepřísluší, to musí posoudit členové klubu, ale snad o tom napoví alespoň to, že se do spolku přihlásilo několik dalších a hlavně mladších zájemců. Tomáš Kubíček
Rok 2018
Co přinesl rok 2018 Klubu bratří Čapků
V tomto roce jsme zorganizovali následující pořady a setkání:
- února se konala valná hromada ve Staré radnici, předseda přednesl zprávu o činnosti klubu v uplynulém roce, hospodář Tomáš Karel informoval přítomné o hospodaření spolku. Proběhla volba nového výboru, který zůstal ve stejném složení jako v roce minulém. Poté Hasan Zahirovič promluvil o práci SBČ a o svém pátrání o hledání hrobů předků Čapků ze Žernova a o situaci se záchranou mlýna dědečka Čapků v Hronově. V diskuzi vystoupil Josef Vondráček s výsledky svého studia o životě a díle bratří Čapků.
- února se konal v městské knihovně Hradce Králové odborný seminář o sourozencích Čapkových. Ve svém vystoupení jsem seznámil účastníky s činností a historií našeho klubu a představil knihu vydanou k 35. výročí Klubu bratří Čapků.
- dubna přijeli do Trutnova milí hosté. Členka výboru SBČ Alena Pěkná se svými bývalými žáky Eliškou Rajterovou, Tomášem Blatným a Danielem Razimem přednesli nádherné literární pásmo Adam Stvořitel. Pro všechny přítomné to byl nevšední zážitek. O hudební doprovod se postaral kapelník souboru Krakonoška Karel Šraml.
- května jsme si připomněli výročí úmrtí Olgy Scheinpflugové a Ferdinanda Peroutky krátkým literárním pásmem. Pořad připravili a ukázky z knih přečetli Věra Mimrová a Tomáš Kubíček.
- října se ve Staré radnici konala zajímavá přednáška badatele Hasana Zahiroviče . V ní nás přednášející seznámil se ženami, které provázely Karla Čapka životem. Pořad se jmenoval „Lásky Karla Čapka“.
Ke 100. výročí vzniku Československé republiky jsme na 29. října pozvali divadelní soubor „Jedeme k vám“. Hra „vévévé.československo.cs popisuje rozpad Rakousko-Uherské monarchie, vznik samostatného státu a všechny dějinné události až do roku 1992. Účinkující Petra Sladká, Martina Kotrčová, Hasan Zahirovič a Jan Krupička byli odměněni bouřlivým potleskem. Jenom škoda, že se Koncertní síň Bohuslava Martinů celá nezaplnila diváky.
Pátek 7. Prosince se v Národním domě uskutečnilo tradiční předvánoční setkání členů našeho spolku. Kromě občerstvení a drobných dárků byli přítomní odměněni krásným pořadem „Poslední díla a měsíce Karla Čapka“, v přednesu Aleny Pěkné a Tomáše Blatného za hudebního doprovodu Jiřího Pešičky. Tento dojemný pořad připomněl, jaké těžké chvíle prožíval Karel Čapek v roce 1938.
Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na uvedených pořadech podíleli, a můžeme si přát, aby nadcházející rok 2019 byl stejně úspěšný jako ten minulý. Poděkování patří také městskému úřadu Trutnov, který nám na některé pořady finančně přispěl.
Tomáš Kubíček
Rok 2019
Trutnovský Klub bratří Čapků v roce 2019
Rok 2019 byl pro náš klub poměrně bohatý na pořádaná setkání. Zorganizovali jsme celkem 9 akcí. První byla členská schůze s volbou nového výboru a zároveň s přednáškou o Kladském pomezí a čapkovské činnosti spolku Branka v Náchodě. Druhou únorovou akcí byla přednáška PhDr. Vladimíra Wolfa o životě trutnovského gymnaziálního profesora a humanisty Jaroslava Procházky. V dubnu proběhly také dvě akce. Přednáška „Nebylo jim souzeno žít“ nám přiblížila tragický osud Sokolů na Úpicku a Trutnovsku ve válečných letech minulého století. Paní Helena Rezková a Pavlína Špatenková představily stejnojmennou knihu, která o těchto hrdinech pojednává. Další zajímavou akcí bylo literární pásmo „Otec slavných bratří – MUDr. Antonín Čapek“. Studenti bakalářského studia Slezské univerzity v Opavě Kristina Lorenčíková, Adam Poštolka a Tomáš Valenta v režii Hasana Zahiroviče seznámili přítomné s životem otce sourozenců Čapkových. V květnu jsme zorganizovali zájezd na Karlovarsko. První zastávka byla v obci Štědrá, kde nás starosta František Pánek provedl opravovaným zámkem, který renovují nadšení a obětaví obyvatelé obce. Je obdivuhodné, jak téměř zničená památka začíná kvést. Poté jsme se přemístili do nedalekého Hrádku u Prohoře. Bývalý statek, který vlastnila Helena Čapková s manželem a kam rádi zajížděli bratři Heleny Karel a Josef. Původní objekt byl zbourán a v téměř původní podobě postaven nový. Předseda Společnosti bratří Čapků Pavel Vespalec v poutavě hovořil o řadě zajímavostí vztahujících se k tomuto místu. Nová majitelka objektu zamýšlí připomenout pobyty sourozenců Čapkových alespoň pamětní deskou. Po přejezdu do Karlových Varů jsme se všichni sešli u hotelu Anglický dvůr, kde proběhlo odhalení pamětní desky připomínající pobyty Karla Čapka v letech 1932 až 1935. Původní pamětní deska se během let ztratila a tak se SBČ rozhodla o vytvoření desky nové. Po slavnostním odhalení, projevech zástupce města, Společnosti bratří Čapků a malém přípitku se celá výprava přesunula k pravoslavnému kostelu Petra a Pavla. Po návštěvě této památky se účastníci věnovali prohlídce světoznámých lázní. Původní plán byl trochu narušen pořádáním karlovarského půlmaratonu a ztíženou dopravou. Neděli nás přivítala krásným počasím. Po snídani jsme v dobré náladě odjeli na hrad Loket a zámek Bečov nad Teplou. Prohlídky obou historických památek byly zajímavé a zvláště výklad o osudu relikviáře sv. Maura byl pro návštěvníky velmi překvapivý. Další pořady následovaly až v říjnu. Nejdříve jsme navštívili Itálii, samozřejmě obrazně, ale zasvěcenou průvodkyní byla PhDr. Marie Štemberková, která poutavým vyprávěním přiblížila putování Karla Čapka po apeninském poloostrově. Dalším pořadem byla přednáška PhDr.Vlastimila Havlíka o Dušanu Jurkovičovi. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o tomto uznávaném architektovi. Listopad byl ve znamení poezie a vzpomínek na Karla Čapka. Pozvání přijal básník, moderátor a textař PhDr. František Novotný. Jeho vyprávění a ukázky z díla tohoto nástupce Jaroslava Seiferta všechny přítomné zaujaly a pobavily. Jistě mnozí z vás znáte pořady v českém rozhlase, kde s hercem Luďkem Munzarem téměř pokaždé vzpomínali na Karla Čapka. Prosinec je pro Klub bratří Čapků v Trutnově vždy ve znamení adventního setkání. Po zahájení nám vánoční koledy zazpíval dětský pěvecký sbor ze ZUŠ Trutnov pod vedením paní Hany Kundrtové. Při vánoční náladě, posezení u malého občerstvení a po čtení drobných ukázek z díla Karla Čapka obdrželi všichni přítomní drobný dárek. Rozloučili jsme se přáním krásných Vánoc a pohodového roku 2020. Doufám, že rok 2019 byl pro členy KBČ zajímavý a přinesl spoustu nových poznatků nejenom o sourozencích Čapkových.
Tomáš Kubíček
Rok 2020
Jaký byl rok 2020 v Klubu bratří Čapků v Trutnově
Minulý rok byl ve srovnání s ostatními zcela odlišný. Přišla celosvětová nákaza koronavirem a to mělo zásadní vliv na dění v celé společnosti. Náš spolek se však hned po Novém roce, kdy ještě nebyla žádná omezení, s nadšením pustil do uskutečňování naplánovaných pořadů. V pátek 10. ledna jsme zorganizovali zájezd do Malých Svatoňovic, k sousoší bratří Čapků jsme položili květiny a obdivovali krásný dřevěný betlém vystavený hned za zmiňovaným sousoším. Na návštěvě muzea nás paní Vladimíra Odrobiňáková provedla po prostorách tohoto krásného památníku a poutavým průvodním slovem nám připomněla mnohdy již zapomenuté údaje ze života Karla a Josefa Čapkových. V 17,00 hod jsme se přesunuli do společenského sálu Kulturního domu, kde již bylo vše připraveno, a plný sál očekával vystoupení prof. Tomáše Halíka. Úvodní slovo měla bývalá ředitelka muzea paní Eva Hylmarová, krátce připomněla vznik Muzea bratří Čapků a aktuálnost děl Karla Čapka. Přednášku prof. Tomáše Halíka „Plachá zbožnost Karla Čapka“ sledovali všichni posluchači s velkým zaujetím. Součástí večera bylo také pěvecké vystoupení zpěvačky Ivety Aman a pořad byl zakončen státní hymnou. Ve středu 15. ledna se uskutečnilo setkání ke130. výročí narození Karla Čapka a beseda s novým ředitelem Památníku Karla Čapka ve Strži Ing. Zdeňkem Vackem. Ve svém vystoupení nás seznámil s plánem činnosti této instituce do dalších let. Hned jsme se domluvili na naší návštěvě ve Strži. Poté hovořil o cestě po stopách Karla Čapka v Anglii, kterou absolvoval spolu s manželkou ve staré Škodě Popular z roku 1937. 20. února se konala valná schůze našeho klubu. Předseda připomněl pořady, které se uskutečnily v minulém roce a seznámil členy KBČ s řadou plánovaných akcí na letošní rok. Hospodář klubu Tomáš Karel informoval přítomné o výsledcích hospodaření, o stavu financí a kontrole účetnictví. Po připomenutí kulatých výročí obou bratří v roce 2020, přečetla dr. Eva Šidláková úryvek z knihy Václava Jiráska o MUDr. Antonínu Čapkovi jako hornickém lékaři v Malých Svatoňovicích. Březen nám ale všechny plány překazil a pandemie koronaviru neumožnila konání dalších pořadů. Avšak po uvolnění vládních omezení jsme mohli 10. června pozvat naše členy na zajímavý literárně hudební pořad „Karel Čapek- MONOLOGY“. Ve skvělém vystoupení přesvědčili pánové Přemysl Jiran (přednes) a Radek Hanuš (harfa) ze ZUŠ Vrchlabí a Hostinné, jak souzní Čapkovy apokryfy s hudbou. Předpokládali jsme, že po prázdninách budeme moct pokračovat ve svých plánech a uskutečnit i nabídnuté divadelní představení Ze života hmyzu, které nastudovala Hudební akademie Praha Pavly Zumrové, ale těšili jsme se marně. Další zpřísnění kvůli covidu 19 již zamezilo všem plánům a ani tradiční adventní setkání členů klubu se nemohlo konat.
Proto jsme alespoň před Vánocemi rozeslali našim členům pamětní listy k 130. výročí narození Karla Čapka a 75. výročí úmrtí Josefa Čapka a také PF ku 2021 spolu s přáním všeho dobrého. Lze si jen přát, aby nový rok 2021 byl příznivější a zdravější.
Tomáš Kubíček
Rok 2021
Klub bratří Čapků v roce 2021
Rok 2021 byl pro naše členy a klubovou činnost nepříznivý, což bylo zapříčiněno covidovou situací a přísným omezením. Přesto jsme v Trutnově úplně nezaháleli. V lednu jsme členům klubu rozeslali odkazy na stránky Městské knihovny v Praze, aby se mohli podívat na nahrané čapkovské pořady Společnosti bratří Čapků vzniklé ve spolupráci s Městskou knihovnou.
Po rozvolnění se uskutečnily 2 přednášky, 9. září přijel do Trutnova dr. Hasan Zahirovič . Ve svém vystoupení seznámil přítomné se zajímavostmi „Zákulisí hry RUR“.
V listopadu jsme přivítali paní Hanu Machovou, její přednáška „Zamilovaný rebel a jeho světová premiéra RUR v Hradci Králové“ nás zavedla do doby kdy zde studoval Karel Čapek a kdy po letech vznikla hra RUR a v Hradci měla premiéru.
Tradiční adventní setkání jsme v prosinci již nemohli uskutečnit, ale abychom nepřerušili kontakty se členy, rozeslali jsme všem Zprávy SBČ, Pamětní list k 60. výročí úmrtí Heleny Čapkové, PF 2022 a vánoční přání s vírou v lepší nový rok.
Tyto pořady KBČ ale nebyly jedinými akcemi, které v Trutnově připomněly sourozence Čapkovy. Ve dnech 24. až 26. září se konal ve Společenském centru „Uffo“ sjezd Spolku přátel a sběratelů exlibris a byl věnován Karlu Čapkovi, Josefu Čapkovi a století slova robot. Do Trutnova přijelo 130 sběratelů, grafik Petr Minka vytvořil pro každého člena dvojportrét bratrů Josefa a Karla. Doprovodné výstavy prací žáků ZUŠ z Trutnova, Žacléře, Jilemnice a Úpice se setkaly s velmi pozitivní reakcí. Podle ohlasů zúčastněných to byla úspěšná akce, která přispěla k propagaci Trutnova a také sourozenců Čapkových.
Byl bych velmi rád, kdyby rok 2022 byl již bez společenských omezení a činnost našeho klubu mohla navázat na minulé úspěšné roky a podařilo se uskutečnit všechny naplánované akce, zvláště v roce kdy si připomeneme 40. výročí činnosti.
Tomáš Kubíček
Rok 2022
Klub bratří Čapků v roce 2022
V roce 2022 se podařilo našemu klubu zorganizovat 5 akcí. Kvůli covidové situaci se první setkání, Valná hromada, uskutečnila až 19. dubna. Po programu schůze přečetli Eva Šidláková a Tomáš Kubíček několik příspěvků ze Zpravodaje č. 59, který vydává Společnosti bratří Čapků v Praze. Na závěr schůze obdrželi jubilanti květiny. 24. dubna se 22 členů KBČ zúčastnilo představení „Válka s mloky“ , nastudované pražským „ Divadlem D21“. Zaplněné hlediště, převážně studenty středních trutnovských škol, ocenilo tuto inscenaci dlouhým potleskem. Následující dubnové setkání bylo pro přítomné určitě velmi zajímavé. Pozvání přijal PhDr. Michal Pehr, historik zabývající se dějinami 20. století a zvláště 3. republikou. Michal Pehr, jako autor knihy „S odvahou k pravdě“, hovořil o osudu vnučky bratří Čapků Heleně Koželuhové a o neznámých detailech ze života této dnes již pozapomenuté osobnosti české poválečné politické žurnalistiky. Události roku 1948 však přiměly celou rodinu k odchodu do exilu. 2. září jsme si připomenuli 40. výročí založení Klubu bratří Čapků. K oslavě tohoto jubilea, jsme pozvali do Trutnova textaře, novináře a básníka dr. Františka Novotného a jeho kolegy s hudebním pořadem „Úklona klasikům“ v unikátní instrumentaci kontrabasistky Evy Šašinkové a houslisty Miloše Černého. Během poutavého průvodního slova Františka Novotného zazněla díla Bachova, Mozartova, Smetanova, Dvořákova a Ježkova. František Novotný nezapomněl ve svém vyprávění ani na bratry Čapky. Věřím, že to bylo důstojné připomenutí našeho klubového výročí a povzbuzení do další činnosti spolku. Poslední pořad v jubilejním roce se uskutečnil 2. prosince. Do Trutnova přijeli členové výboru Společnosti bratří Čapků Mgr. Alena Pěkná a PhDr. Jiří Pešička. Alena Pěkná procítěně četla z knihy „O věcech obecných čili Zoon politikon“ ukázky z klasického díla českého pragmatismu, ve kterém Čapek přemýšlí o demokracii, o povaze státu a společnosti. Čapkovy úvahy jsou stále nadčasové, a v dnešní době neustále aktuální. Hudební doprovod na klavír melodiemi z 1. republiky přednesl Jiří Pešička.
Tomáš Kubíček