Po stopách Karla Čapka na Karlovarsku

Sešli jsme se už v 6 hodin byl před trutnovským železničním nádražím, kde byl přistaven autobus společnosti pana Zelinky, který nás odvezl na Karlovarsko. Kolem 10. hodiny jsme dorazili do obce Štědrá, kam přijel i autobus pražské Společnosti bratří Čapků. Obě skupiny si prohlédly místní zámek, který tamní obec statečně opravuje již od roku 1989. Od naší poslední návštěvy, v roce 2017, stavební práce značně pokročily. V současné době je už většina vnitřních omítek opravena a pilně se pokračuje v pokládání dubových, parketových podlah.

Po rozloučení s panem starostou, který stojí za vším, co se v zámku dosud udělalo, jsme pokračovali do nedalekého Hrádku u Prohoře. Statek, který vlastnila sestra bratří Čapků Helena Palivcová se svým manželem, jsme zde již shlédnout nemohli.  Oba bratři za ní na Hrádek jezdili a užívali její pohostinnosti, okolní krásné přírody a nerušeného klidu. Rádi se sem oba vraceli. JUDr. Vespalec, předseda pražské společnosti, nám připomněl v poutavém povídání několik zajímavostí, které se vázaly k tomuto místu. V dnešní době však po původní podobě domu není ani památky.  Stojí tu nový objekt, který vlastní soukromá osoba. Nová majitelka zamýšlí vytvořit připomínku zdejších pobytů sourozenců Čapkových, formou pamětní desky či sochařského díla.

Přestože předpověď počasí byla velmi příznivá, trochu jsme zde prochladli a rádi nastoupili opět do autobusů. Odjížděli jsme do Karlových Varů. Zde jsme měli ve 14 hodin odhalovat pamětní desku věnovanou Karlu Čapkovi. Deska připomíná jeho léčebný pobyt v Anglickém dvoře. Karlovy Vary nás přivítaly krásným teplým počasím a obrovským množstvím lidí. Mísili se tu lázeňští hosté a účastníci, právě probíhajícího půlmaratonu. Vnitřní město bylo pro dopravu uzavřeno, což nám zkomplikovalo cestu k Anglickému dvoru. Museli jsme se tam nakonec vydat pěšky. Po krátkých projevech zástupce města Karlovy Vary, JUDr. Vespalce a Tomáše Kubíčka byla odhalena zmíněná deska. Odtud se většina účastníků zájezdu vydala do krásně opraveného pravoslavného kostela sv. Petra a Pavla. Pak už nastal volný čas, který každý využil dle libosti. Většina jej vyplnila prohlídkou centrální části lázní, občerstvením či sledováním průběhu půlmaratonu.

Druhý dne jsme měli před sebou návštěvu hradu Loket a zámku Bečov nad Teplou. Počasí nám přálo, bylo krásně, slunečno a teplo. Na hradě Loket byla velice zajímavá výstava regionálního porcelánu a výstava věnovaná útrpnému právu. Kdo chtěl, mohl si ještě vyběhnout na věž hradu a z výšky shlédnout malebné okolí.

Naše další a již poslední zastávka poznávacího zájezdu směřovala na zámek Bečov nad Teplou se známým relikviářem sv. Maura. Už úvodní přednáška o historii nálezu této vzácné památky, průběhu restaurování a uvedení do původního stavu, nás velmi zaujala.  A což teprve uvidět relikviář sv. Maura na vlastní oči! Pro všechny, kteří jsme jej spatřili, to byl nezapomenutelný zážitek. Někteří z nás si odnášeli v paměti nejen jeho vizuální podobu, ale i zakoupenou miniaturu, jako vzpomínku na tento podařený zájezd.

 Děkujeme Tomášovi Kubíčkovi za jeho přípravu, neboť všechno zajistit a skloubit tak, aby vše na sebe navazovalo, jistě nebylo jednoduché. Tome díky!

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *