MUDr. Antonín Čapek-otec slavných bratří

V literárním pásmu „Otec slavných bratří – MUDr. Antonín Čapek“ vystoupili studenti bakalářského studia oboru Kulturní dramaturgie Slezské univerzity v Opavě: Kristýna Lorenčičová, Adam Poštolka a Tomáš Valenta v nastudování a režii nám dobře známého a čestného člena našeho klubu pana Hasana Zahiroviče.

V poutavém čtení o životě velice aktivního, uznávaného a oblíbeného člověka MUDr. Antonína Čapka jsme se seznámili nejen s průběhem jeho života jak po  stránce otcovské, manželské, lékařské, tak i po stránce aktivního činitele veřejného života v mnoha spolcích, institucích a výborech. V roce 1895 se stal dokonce městským radním.

Studenti museli nastudovat a seznámit se s velkým množstvím materiálů, které poté zpracovali do literárního pásma. Naše členy velice kromě celého pořadu potěšila ta skutečnost, že se v archivech našla informaci o tom, že  Antonín Čapek studoval na trutnovském gymnáziu.

Jako lázeňský, hornický, školský a obvodní lékař, který svou praxi pro chudé vykonával zdarma se do srdcí místních obyvatel zapsal také svými čestným a obětavým postojem ke spoluobčanům.
Byl také místním lékárníkem, předsedou spolku divadelníků, členem výboru sokolského, členem občanské besedy, členem místní a okresní školské rady, spolupracoval s místní knihovnou. Zasloužil se o založení úpického muzea, spořitelny, školy a jeslí. Také byl členem vyjednávací komise pro zavedení železnice až do Úpice,

Za krásný a nevšední zážitek byli aktéři pořadu odměněni srdečným potleskem.

Příspěvek byl publikován v rubrice Novinky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *