PhDr. František Novotný – přednáška 26.11.2019

Dr. František Novotný – je znám jako  rozhlasový redaktor Českého rozhlasu „dvojky“,  dále  jako scenárista, publicista, moderátor, básník, písňový textař a odborník na krizovou komunikaci.

V úvodu své přednášky nás seznámil s kouzlem a záludností mikrofonu, o tom, že rozhlas rozvíjí fantazii, kdežto obrazovka už dává určitou představu. Mikrofon bere slova, ale i dech. Poezie není to, že se něco rýmuje, ale to, jak si uvědomujeme svět a ty nejobyčejnější věci i ty mají svou poezii. To byla úvodní slova poutavé přednášky.

Díky mikrofonu poznal řadu známých osobností jako např. Jiřího Vejvodu (lingvista), Ladislava Fuchse (spisovatel), Arnošta Lustiga (spisovatel), Jiřího Andrle (výtvarník), Františka  Nepila (spisovatel), Karla Frantu (výtvarník) Miroslava Horníčka (herec a spisovatel) a další. S Luďkem Munzarem natočil pořad „Okouzlení slovem“ a ranní posluchače Českého rozhlasu“dvojky“ těší svým slovem v pořadu „Dobré ráno, Česko!“ už od 5. hodiny ranní.

Dlouhodobě spolupracoval s hudební skupinou Spirituál kvintet, především jako textař i jako hudební režisér jejich koncertů. Je znám jako originální básník – během 10 minut na tři nahodile zvolená slova složí krátkou básničku. V posledních letech se věnuje veršům pro děti a je znám jako básník k obrázkům českých čertů od výtvarníka Karla Franty. PhDr. František Novotný zakončil svou přednášku slovy: Je hodně lidí, kteří umějí pěkně mluvit, ale je málo lidí, kteří umění pozorně naslouchat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *