Duben v KBČ Trutnov

Adam Stvořitel – to bylo téma dubnového setkání členů a příznivců Klubu Bratří Čapků v Trutnově. Málokdo měl možnost vidět tuto hru, pocházející ze společné tvorby bratří Čapků, ztvárněnou na jevišti. Z nepochopitelných důvodů je uváděna zřídka, ač je velmi aktuální.

Její jazyk je lapidární, vtipný. Téma nutí k zamyšlení. Úsměv ovšem často mrzne na rtech. Má tolik co říci v dnešní době, kdy se opět haraší zbraněmi.

Mladí aktéři, kteří přijali naše pozvání, nám prostřednictvím literárního pásma umožnili alespoň nahlédnout do tohoto skvostného díla. Svým civilním, ale naprosto přesvědčivým projevem, nás okamžitě vtáhli do děje.  Litovali jsme, že nebylo možné vyslechnout hru celou. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek a pro mnohé velké překvapení.

„Tohle by patřilo na prkna Národního!“ ozvalo se z auditoria po skončení.

Měla jsem štěstí vidět představení Adama Stvořitele v šedesátých letech v podání hradeckého Klicperova divadla. Mám jej v paměti do dnes.

Díky vám mladí literární nadšenci! Byli jimi Eliška Rajtrová, Tomáš Blatný a Daniel Razim, všichni pod vedením paní Aleny Pěkné. Klavírním doprovod obstaral trutnovský hudebník, pan Karel Šraml.

Snad se časem přece jen dočkáme i divadelní realizace této hry.

Věra Matušková

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *